Jan Čermák

Hrdinové oblohy / Jan Čermák

Narodil se ve Sv. Janu v okrese České Budějovice dne 23.3.1911. Po absolvování obchodní akademie odešel do školy důstojníků letectva v záloze a po té pokračoval ve studiu na Vojenské akademii v leteckém oddělení v Prostějově. Byl vyřazen roku 1935 a začal sloužit jako pozorovatel u 3. letky 1. leteckého pluku TGM a později u 61. noční letky. Po absolvování pilotního a stíhacího výcviku nastoupil k 1. l. p. TGM. Zde sloužil až do okupace.

Z protektorátu odešel 1.6.1939 a přes Polsko se dostal 1. srpna do Francie. První cvičné lety zahájil na letišti v Avordu, odkud byl v lednu 1940 odeslán do stíhacího kursu v Chartress. Dne 17.5.1940 byl odeslán na frontu ke Groupe de Chasse III/3, vyzbrojené stroji Dewoitine 520.

Po vzdušném ústupu do Afriky odplul z Casablanky do Velké Británie, kde byl 13.9.1940 přijat do RAF V.R. jako Pilot Officer. Od 20. září téhož roku zahájil službu u 312. čs. stíhací perutě, s níž spojil takřka celou operační kariéru v RAF. Výjimku tvoří měsíce květen až červen 1941, kdy působil jako velitel letky u 313. perutě.

Po té se vrátil k „třistadvanáctce“ a nastoupil do funkce velitele A letky. Po přezbrojení na Spitfiry se účastnil řady bojových letů nad okupované území Evropy, od 30.5.1942 do 1.1.1943 v hodnosti Squadron Leader a jako velitel jednotky.

Po té odešel na Inspektorát čs. letectva, v dubnu 1944 byl ustanoven velitelem pozemní součásti čs. stíhací skupiny, která se tou dobou připravovala v polních podmínkách na invazi do Francie.

Jako oficiálně\ nelétající velitel útvaru přece jen vykonal za invaze jeden let nad normandské pláže. Dne 8. června 1944 při hlídce nad místy vylodění napadla 312. peruť skupinu FW 190, z nichž se podařilo „hostujícímu“ škpt. Čermákovi jeden stroj sestřelit a jeden zničit pravděpodobně.

V únoru 1945 se vrací k Inspektorátu a pracuje postupně při Velitelství stíhacího letectva RAF a jako styčný důstojník pro výcvik. Po návratu domů krátce působil u 312. perutě a poté u hlavního štábu Velitelství čs. letectva. Od konce roku 1946 do května 1949 velel 4. letecké divizi v Trenčíně, 2. letecké divizi v Českých Budějovicích a 3. letecké divizi v Brně.

Krátce nato byl z armády vyhozen, což provázelo i odnětí vojenské hodnosti. Další perzekuce následovaly. Jediné zaměstnání, které rudým vládcům připadalo jako odpovídající pro hrdiny válečného nebe, byla tvrdá manuální práce. A tak i Jan Čermák začal svůj civilní život jako kopáč u brněnského stavebního závodu.

Plk. Jan Čermák zemřel v Brně dne 4.5.1987. Byl m.j. Nositelem 3. čs. válečných křížů 1939, 3 čs. medailí Za chrabrost a francouzského válečného kříže.

Autorská práva vyhrazena. Zákaz publikování bez svolení autora.


Publikováno: 11. 4. 2016 Autor: Zdeněk Hurt Sekce: Hrdinové oblohy